تخت جمشید

از طریق صفحه اختصاصی تخت جمشید شیراز در پرتال ایران در واقعیت مجازی، می توانید بدون حضور فیزیکی، بازدید از یکی از جذابترین و شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری استان فارس را تجربه نمایید.

تخت جمشید که در سطح جهان سمبلی از عظمت و شکوه ایران باستان محسوب میشود در دوره زمامداری کوروش کبیر پایه گذاری شد و خشایار شاه، اردشیر اول و داریوش بزرگ به شکوه و بزرگی آن افزودند. اگرچه با حمله اسکندر مقونی و به آتش کشیده شدن تخت جمشید، بخش بزرگی از فرهنگ و هنر دوره درخشان هخامنشی از بین رفت ولی همچنان با نگریستن به ویرانه های باقی مانده و سرستون های کاخ های این منطقه میتوان به ابعاد و رونق آن زمان این اثر تاریخی که روزگاری محل زندگی هزاران نفر بوده، پی برد . این اثر تاریخی که به فاصله حدود 60 کیلومتری از شهر شیراز قرار گرفته که طولی به اندازه آکروپولیس و عرضی 4 تا 5 برابر آن دارد و وسعتش حدود 125 هزار متر مربع میشود.

از جمله نخستین بناهای پایه گذاری شده در تخت جمشید، میتوان به کاخ تچر یا کاخ داریوش اشاره کرد که سنگهای خاکستری بکار رفته در ساختش، آنقدر صیقلی بودند که عکس افراد در آن دیده میشد و. این کاخ در ضلع جنوب غربی قرار دارد.

عالی ترین و باشکوه ترین کاخ در مجموعه، کاخ آپادانا است که سقفی با ارتفاع بیش از 20 متر است و انقدر وسعت دارد که میتوانسته ده هزار مهمان را در خود جای دهد. اتمام این بنای بی نظیر 30 سال به طول انجامیده و پس از آن در دوره هخامنشی نوروزهای بسیاری به زیباترین و فرهمند ترین حالت ممکن را میزبانی کرده است.

تخت جمشید تنها شامل کاخ ها نمیشود بلکه آرامگاه اردشیر دوم و سوم نیز در این منطقه قرار دارند همچنین موزه‌ای درون محوطه قرار دارد که پرده های سوخته در آتش اسکندر، مهره های تزیینی، ظروف و گلدانهای باقی مانده از دوره هخامنشی و سایر آثار آن دوران را به بازدید گذاشته است

جاذبه گردشگری تخت جمشید مرودشت فارس را با تور مجازی 360 درجه در محیط واقعیت مجازی مشاهده نمایید.

نام جاذبهتخت جمشید
نوعتاریخی، موزه، میراث جهانی
دورههخامنشیان
استانفارس
شهرمرودشت
محلخارج شهر

کارفرما

و صاحب امتیاز

سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری

مالک مادی

تورهای واقعیت مجازی

کانون جهانگردی و اتومبیلرانی

میزبان

تورهای واقعیت مجازی

پرتال جامع گردشگری ایران

مالک معنوی

تورهای واقعیت مجازی

شرکت بینش بعد سوم